Aktualności

ArcelorMittal współpracuje z Grupą VELUX w zakresie stali o niskiej emisji dwutlenku węgla

19/04/2023

Grupa VELUX rozpoczyna współpracę z ArcelorMittal, wiodącą na świecie firmą hutniczą i wydobywczą, w ramach działań mających na celu zmniejszenie emisji w łańcuchu wartości o połowę do 2030 roku

Firmy będą teraz wspólnie pracować nad obniżeniem śladu węglowego stali użytych w oknach dachowych VELUX, aby zmniejszyć poziom wbudowanej emisji CO2 do 70 proc. (w zależności od rodzaju użytego produktu stalowego) w porównaniu z tradycyjnie produkowaną stalą.

Jakość stali jest szczególnie ważna dla zapewnienia optymalnej wydajności zawiasów używanych do obsługi okien dachowych VELUX oraz wsporników używanych do ich montażu. Grupa VELUX pracuje nad zmniejszeniem o połowę emisji z zakresu 3 do roku 2030, a współpraca z dostawcami materiałów dla swoich produktów jest niezbędna do osiągnięcia tego celu.

„Tej wiosny zamawiamy pierwszą dostawę stali o niskiej emisji dwutlenku węgla z ArcelorMittal” — mówi Jesús Villalba, starszy dyrektor ds. zamówień bezpośrednich w Grupie VELUX. „Jesteśmy zachwyceni podróżą, jaką firma ArcelorMittal rozpoczęła, aby przejść z wysokoemisyjnej produkcji stali na rzecz produkcji o niższej emisji. Tego typu współpraca umożliwia dekarbonizację naszych produktów i z niecierpliwością oczekujemy pozytywnego wpływu tych działań na redukcję emisji dwutlenku węgla w naszym produkcie i firmie”.

Stal ArcelorMittal XCarb®, wytwarzana z materiałów pochodzących z recyklingu przy użyciu energii odnawialnej, jest produkowana z wykorzystaniem minimum 75% stali złomowej i 100% odnawialnej energii elektrycznej. Teraz będzie testowana w większych ilościach w fabryce VELUX w Gnieźnie, w Polsce, aby sprawdzić, jak pracuje w kluczowych elementach okien dachowych. Równolegle VELUX i ArcelorMittal będą wspólnie pracować nad obniżeniem śladu węglowego stali użytej w niektórych komponentach dla okien dachowych.

„Dzisiejsze oświadczenie jest zwieńczeniem wielomiesięcznej pracy z naszymi kolegami z Grupy VELUX, jak również w naszych laboratoriach badawczych i liniach produkcyjnych w Europie” – powiedział Laurent Plasman, dyrektor ds. marketingu odpowiedzialny za branżę przemysłową, ArcelorMittal Europe – Flat Products. „Dzięki zainteresowaniu i wsparciu naszych klientów jesteśmy w stanie produkować stal XCarb® z recyklingu przy użyciu energii odnawialnej dla rosnącej liczby zastosowań, przekraczając granice tego, co uważaliśmy za możliwe, kiedy dwa lata temu wprowadziliśmy na rynek XCarb. Chciałbym podziękować Grupie VELUX za jej dotychczasowe zaangażowanie w ten projekt; będąc na początku tej podróży, z niecierpliwością oczekuję na wyniki tej długoterminowej współpracy w zakresie zmniejszenia wpływu na środowisko stali stosowanej w oknach dachowych VELUX”.

Współpraca pomiędzy firmami została ogłoszona na BAU – światowych targach architektury, materiałów i systemów, 19 kwietnia w Monachium.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem