Aktualności

Zdzieszowicka koksownia ArcelorMittal Poland realizuje inwestycje warte 165 mln zł

30/03/2023

Teren elektrociepłowni w zdzieszowickim oddziale ArcelorMittal Poland to obecnie ogromny prac budowy. Wybudowano już nowy komin, do którego wpięto kanał odprowadzający spaliny z kotła nr 3, na ukończeniu jest montaż kanałów dla dwóch pozostałych kotłów. Kolejne kroki to budowa instalacji odazotowania spalin i remont kotła nr 3 – prace przygotowawcze są w toku. Dodatkowo na terenie koksowni rozpoczyna się przedsięwzięcie mające na celu odbudowę zbiornika wyrównawczego gazu koksowniczego. Łączny koszt tych inwestycji to 165 mln zł.

W ostatnich miesiącach na terenie elektrociepłowni działającej w zdzieszowickiej koksowni, obok starego, 180-metrowego komina pojawił się nowy - 90-metrowy. Paliwem w tej elektrociepłowni jest oczyszczony gaz koksowniczy - produkt uboczny procesu koksowania. Do lat 90. elektrociepłownia opalana była węglem. – Z analiz rozprzestrzeniania się spalin wynika, że ze względu na stosowanie czystszego paliwa nie potrzebujemy już tak wysokiego komina. Prace rozbiórkowe starej jednostki planujemy na drugą połowę bieżącego roku – wyjaśnia Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland i dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu.  

Do nowego komina sukcesywnie podłączane są kanały spalin. To wsparte na podporach i odpowiednio zaizolowane konstrukcje stalowe o przekroju prostokątnym 2x3 m i łącznej długości około 320 m. Zakończenie ich montażu planowane jest na maj.  

Dobrą wiadomością dla mieszkańców Zdzieszowic jest przede wszystkim budowa nowych instalacji odazotowania spalin. Będą to trzy instalacje - odrębne dla każdego kotła - a ich budowa zaplanowana jest na trzy lata, w pierwszej kolejności dla kotła nr 3. Dzięki tym instalacjom, wykorzystującym nowoczesną technologię katalitycznej redukcji tlenków azotu, emisja tego czynnika zostanie zredukowana około trzykrotnie w stosunku do stanu obecnego. To kolejna, po zakończonej kilka lat temu modernizacji węglopochodnych, inwestycja środowiskowa realizowana w zdzieszowickiej koksowni.

- Pracujemy nad nowymi technologiami, takimi jak połączenie bezpośredniej redukcji żelaza z piecami elektrycznymi, dzięki którym zdekarbonizujemy nasze procesy, ale jednocześnie ograniczamy emisje z obecnie pracujących instalacji. Zanim przejdziemy do produkcji stali o niskim śladzie węglowym, nadal będziemy wykorzystywać koks w naszych procesach. W ostatniej dekadzie emisje CO2 w naszej zdzieszowickiej koksowni zredukowaliśmy o 50 proc. - informuje Frederik Van De Velde, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. - Celem inwestycji, którą realizujemy w elektrociepłowni jest ograniczenie emisji tlenków azotu – za trzy lata będzie ona trzy razy niższa niż obecnie. Ten projektwpisuje się w naszą strategię zmniejszania wpływu naszej działalności na środowisko i przeciwdziałania globalnemu ociepleniu – dodaje.

- Projekty, które realizujemy w elektrociepłowni, pozwolą jej pracować w następnych latach, a to ważne dla mieszkańców Zdzieszowic, bo to nasza elektrociepłownia jest jedynym źródłem ciepła zasilającego mieszkania blisko 7000 osób tj. większości mieszkańców miasta – podsumowuje Piotr Drzystek, dyrektor koksowni w Zdzieszowicach.

Poza prowadzeniem prac w elektrociepłowni, ArcelorMittal Poland rozpoczyna także odbudowę zbiornika wyrównawczego gazu koksowniczego, którego głównym zadaniem jest stabilizacja ciśnienia gazu opałowego w sieci technologicznej koksowni. Realizacja tego przedsięwzięcia znacząco zwiększy bezpieczeństwo procesowe, przyczyniając się do stabilizacji parametrów procesu opalania baterii. Zbiornik ten, o pojemności 30 000 m³, zastąpi obecnie pracujący bliźniaczy obiekt, który wymaga remontu. Docelowo sieć gazowa będzie stabilizowana przez dwa zbiorniki, co stanowi układ optymalny.

Wartość wszystkich projektów prowadzonych obecnie w zdzieszowickiej koksowni to 165 mln zł. ArcelorMittal Poland planuje ich zakończenie w ciągu trzech lat.

Informacja o korzystaniu przez stronę internetową ArcelorMittal Poland z plików cookies:

Serwis poland.arcelormittal.com korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika (w szczególności z wykorzystaniem plików cookies). Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez poland.arcelormittal.com lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Więcej informacji znajdą Państwo w „Polityce prywatności serwisu poland.arcelormittal.com”

Rozumiem